Na czym polega proces odwróconej osmozy?

Odwrócona osmoza już od wielu lat uznawana jest za najdoskonalszy i najdokładniejszy z procesów uzdatniania wody. Odwrócona osmoza pozwala na usunięcie z wody cząsteczek tak małych, jak choćby pojedyncze jony.

W tym procesie wykorzystywana jest specjalna półprzepuszczalna membrana osmotyczna. A jak właściwie działa?

Schemat działania odwróconej osmozy

Zjawisko, bądź proces odwróconej osmozy wykorzystuje specjalną membranę półprzepuszczalną, która przepuszcza wyłącznie krystalicznie czystą wodę, zatrzymując wszystkie zanieczyszczenia, które w późniejszym etapie są odprowadzane do kanalizacji. Membrana posiada mikroskopijne pory (o wielkości 0,0005 mikrona), przez które woda zostaje przeciśnięta za sprawą ciśnienia instalacji wodociągowej.

Jak widać, surowa woda zostaje przefiltrowana do ultra-czystej postaci, a zanieczyszczenia trafiają do odpływu. W procesie oczyszczania wody do kanalizacji odprowadzane są takie zanieczyszczenia jak: cząstki mechaniczne, chlor, bakterie, wirusy, pestycydy, etc.

 

Dlaczego właściwie mówi się, że osmoza jest „odwrócona”?

Skoro produkt, który jest przedmiotem rozważań oparty został o membranę, to dlaczego mówi się, że osmoza jest „odwrócona”?

Otóż, w naturalnych warunkach, gdzie nie ma możliwości wykorzystania ciśnienia instalacji, proces osmozy zachodzi od roztworu o niższym stężeniu substancji rozpuszczonej do roztworu o większym stężeniu. Taki proces nazywany jest osmozą spontaniczną.

Proces osmozy spontanicznej trwa dość długo. Cząsteczki „mniejsze” odbijają się od siebie spontanicznie trafiając w pory membrany i przechodząc do roztworu o większej koncentracji cząsteczek w cieczy.

Proces odwraca się poprzez zwiększenia ciśnienia obszaru o większej koncentracji. W taki sposób cząsteczki przechodzą od roztworu o większym stężeniu do roztworu o mniejszym stężeniu – wszystko w celu uzyskania czystej wody. W tym właśnie przypadku można mówić o odwróconej osmozie.

Wszystko brzmi nieco skomplikowanie, jednak ilustracja powinna dokładnie wyjaśnić to zjawisko.

Schemat procesu osmozy

Osmoza

Cząsteczki rozpuszczone w wodzie swobodnie odbijają się od siebie i raz na jakiś czas spontanicznie przechodzą przez otwory w membranie (tylko te mniejsze cząsteczki – te większe nie zmieściłyby się, by przejść przez pory). Prowadzi to do koncentracji wszystkich cząsteczek po jednej stronie roztworu

Schemat procesu odwróconej osmozy

Odwrócona osmoza

Pod wpływem ciśnienia przeciskamy skoncentrowane cząsteczki przez membranę, która zatrzymuje wszystkie zanieczyszczenia i przepuszcza czystą wodę. W taki sposób otrzymuje się wodę o niemal czystej postaci H2O, bez żadnych dodatkowych substancji, w tym nawet bakterii i wirusów.

Jak zbudowany jest filtr odwróconej osmozy?

Poznaj schemat budowy znanych i używanych w kuchni systemów odwróconej osmozy. Z czego się składa odwrócona osmoza i w którym miejscu ją zamontować? Czy zajmuje dużo miejsca?

Jakie są etapy filtracji w systemach odwróconej osmozy?

Ile etapów filtracji powinna mieć odwrócona osmoza i jakie dokładnie procesy zachodzą na każdym z nich? Czy można rozbudować filtr o kolejne funkcjonalności? Sprawdź to!

Czym różnią się tradycyjne filtry odwróconej osmozy od nowoczesnych?

W czym tradycyjne modele odwróconej osmozy są gorsze od tych nowoczesnych. Co się zmieniło na przestrzeni lat? Odkryj tajemnice nowoczesnej filtracji wody

Plusy i minusy odwróconej osmozy

Jakie są największe zalety filtrów odwróconej osmozy, a jakie wady? To zestawienie pomoże w podjęciu decyzji związanej z zakupem!